Poilsinės kelionės | Pažintinės kelionės | Kruizai | Slidinėjimas kalnuose | Kelionės darbo kolektyvams | Kelionės moksleiviams | Poilsis Lietuvoje

2019-2020 m. žiemos sezonas!

     EGZOTIKA iš Vilniaus: Tanzanija: ZANZIBARAS (NAUJIENA!)
     NAUJIENOS
iš Vilniaus: Kanarų salos: FUERTEVENTŪRA ir
       TENERIFĖ
+ KRUIZAI

     Egiptas iš Vilniaus: MARSA ALAMAS ir TABA
     Portugalija iš  Vilniaus: MADEIRA

Atnaujintos kelionės moksleiviams!


programas rasite  čia.....


Auksinis Marokas – vartai į juodąją Afriką

Kelionės kaina nuo 1388.00 €   1249.00 €

2016 m. kovo 18 d., balandžio 15 d., rugsėjo 16 d., spalio 21 d., lapkričio 11 d.

Kelionės metu aplankomos šalys: Marokas.

Išskirtinis pasiūlymas kelionių gurmanams! 13 dienų kelionė – didysis turas

 

KASABLANKA – RABATAS – FESAS - MEKNESAS – VOLUBILIS – MOULAY IDRISS – IFRANE – AZROU – ZIZO UPĖS SLĖNIS – ERFUDAS – RISSANI – MERZOUGA – SACHAROS DYKUMA – TINERHIRO OAZĖ – TODROS TARPEKLIS – DADES SLĖNIS – SKOURA OAZĖ – QUARZAZATĖ – AIT BENHADDOU – TICHKA PERĖJA – MARAKEŠAS – ES SAVIRA – SAFI – ULIDIJA - DŽADIDA – KASABLANKA

SU POILSIU ATLANTO VANDENYNO PAKRANTĖJE

 

Kelionės privalumai

 • Keliautojų pageidavimu paruoštas labai išsamus, dinamiškas, gyvas ir kontrastingas kelionės maršrutas, sudėliojantis spalvingą Maroko pažinimo mozaiką (gamta – kirsite Atlaso kalnus, pajusite karštą Sacharos alsavimą, istorija, kultūra – susipažinsite su ypač gausiu UNESCO paveldu - imperatoriškaisiais Maroko miestais, religija, politika).
 • Programos vinis – visos dienos pažintis su didžiausia Žemėje Sacharos dykuma, jos gyventojais klajokliais berberais ir tuaregais.
 • Kruopščiai atrinkti marokietiško interjero viešbučiai – riadai, skanus maistas, paslaugus ir dėmesingas vietos personalas.
 • Patikimi ir patikrinti Maroko partneriai.
 • Profesionalus kelionės vadovas iš Lietuvos, kvalifikuoti vietiniai gidai.
 • Į kelionės kainą įskaičiuoti bilietai į lankytinus objektus.

 

Kelionės aukso fondas

 • Kasablanka – didžiausias ir kosmopolitiškiausias Maroko miestas, žavintis maurų ir art deco architektūros simbioze.
 • Hasano II mečetė Kasablankoje – vienas gražiausių religinių pastatų pasaulyje.
 • Rabatas – kupolų ir minaretų miestas (UNESCO kultūros paveldas).
 • „Tarsi medumi išteptas" geltonasis Meknesas – vienas iš keturių imperatoriškųjų miestų, dažnai vadinamas Maroko Versaliu (UNESCO kultūros paveldas).
 • Volubilis - vienas geriausiai išsilaikiusių romėnų miestų ne tik Maroke (UNESCO kultūros paveldas nuo 1997m.), bet ir visoje Šiaurės Afrikoje.
 • Moulay Idriss (Šventasis miestas), svarbi Šiaurės Afrikos piligrimystės vieta, įsikūręs vaizdingoje kalnų įduboje vulkaninės uolos pašonėje.
 • Fesas – seniausias ir turtingiausias Maroko imperatoriškasis miestas, kultūrinė ir religinė šalies sostinė.
 • Feso senamiestis (UNESCO paveldas nuo 1981 m.) – vienas didžiausių islamo pasaulyje – tikras gatvelių, kurių priskaičiuojama iki 9000, labirintas.
 • Didingieji Atlaso kalnai – įspūdingi vaizdai į neaprėpiamus tolius, baltas viršūnes, kalnų slėniuose sutūpusius berberų kaimus.
 • Rissani miestelis – pirmasis dykumos „postas", kuriame pajusite Sacharos dykumos alsavimą. Jus pasitiks gatvėse pustomas smėlis, asiliukų turgus ir senųjų legendų personažai – „mėlynieji žmonės" tuaregai.
 • Kelionė džipais po Sacharą, mėtų arbatos puodelis klajoklių šeimoje, oranžinis saulėlydis linguojant ant kupranugario – „dykumų laivo" – nugaros per begalinę, absoliučią tylą...
 • Ypač egzotiška vakarienė ir nakvynė dykumos stovyklavietėje berberų palapinėse (haimose) po giliu ir amžinu Afrikos dangumi.
 • Todros upės tarpeklis, dar vadinamas Maroko Didžiuoju kanjonu, vienas iš 12 įspūdingiausių pasaulio kanjonų.
 • Skoura oazė – didžiulis palmių miško labirintas, garsus savo molio tvirtovėmis (kasbomis).
 • Atlaso kalnuose įsikūrusi Quarzazatė – Maroko kino sostinė, vadinama „durimis į dykumą".
 • Ait Benhaddou – viena žymiausių ir fotogeniškiausių šalies tvirtovių (UNESCO pasaulio paveldas nuo 1987m.).
 • Rausvasis Marakešas dėl savo ypatingo grožio V. Čerčilio pavadintas „Sacharos Paryžiumi".
 • Garsioji Marakešo aikštė Džema el Fna – neregėtai romantiška, amžinai šurmuliuojanti vieta, kur kasdien vyksta gyvas, nesurežisuotas spektaklis.
 • Pasivaikščiojimas po Marakešo mediną (UNESCO kultūros paveldas nuo 1985m.) – tai kelionė į auksinį Maroko pasakų pasaulį.
 • Poilsis ir pramogos Atlanto vandenyno pakrantėje Es Saviros kurorte – „Afrikos vėjų mieste".
 • Gurmaniškieji kelionės prieskoniai: nakvynė riade, berberų palapinėje dykumoje, atpalaiduojantis hamamas, rytietiško turgaus vilionės, saldieji vaisiai ir aromatingas kaljano dūmas...

 

Kelionės programa

1 diena. Skrydis: Vilnius/Ryga/Varšuva – Europos miestas – Kasablanka

Vakare atvykimas į tarptautinį Kasablankos oro uostą. Sutvarkę įvažavimo į šalį formalumus vyksite į viešbutį. Nakvynė viešbutyje.

2 diena. Kasablanka – Rabatas - Fesas

Pusryčiai. Šiandien pradėsite pažintį su Maroku - tūkstančio ir vienos nakties šalimi, pasak rašytojo T.Shaho, nuostabia magiška karalyste kultūrų kryžkelėje. Netrukus patirsite, kad Maroke viskas kitaip: kitos tradicijos, kiti papročiai, kitoks laiko suvokimas ir žmonių elgesys. Ryte Jūsų lauks apžvalginė ekskursija po Kasablanką - didžiausią ir kosmopolitiškiausią šalies miestą, bei vieną iš pagrindinių Šiaurės Afrikos verslo centrų ir uostų. VII – VIIIa. Kasablankos vietoje buvo berberų gyvenvietė Anfa. XVa. atvykėliai šį, prie Atlanto vandenyno įsikūrusį miestą, praminė „baltuoju namu" (port. „casa branca", ispan. „casa blanca", arab. „dar al – Baida"). Ekskursijos metu aplankysite Mahometo V aikštę, kurioje grožėsitės maurų ir art deco architektūros simbioze. Neliksite abejingi išvydę Hasano II mečetę, kurioje gali melstis iki 25 tūkst. žmonių (prieigose – net iki 80 tūkst. žmonių). Tai vienas gražiausių religinių pastatų pasaulyje, dydžiu nusileidžiantis tik Charamo mečetei Mekoje. Pastatyta ant uolėto ir bangų daužomo Atlanto vandenyno kranto, ji stebina užmoju ir prabanga, o ypač – rekordinio 210m aukščio minaretu. Pageidaujantys už papildomą mokestį galės apžiūrėti mečetės vidų.

Vėliau Atlanto vandenyno pakrante vyksite į šalies sostinę, antrą pagal dydį Maroko miestą - Rabatą, dar vadinamą kupolų ir minaretų miestu. 2012m. įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, Rabatas suderina arabišką – musulmonišką praeitį ir vakarietišką modernizmą. Eskursijos po miestą metu pravažiuosite impozantiškus Karališkuosius rūmus, kuriuos puošia ištaigingi Bab Rouah "vėjo vartai". Apžiūrėsite 44m aukščio Hasano bokštą - nebaigtos statyti mečetės minaretą (jis buvo statomas kaip didžiausias minaretas pasaulyje, tačiau po sultono mirties statybos sustojo).

Vėliau lankysite moderniosios architektūros šedevrą Mahometo V mauzoliejų (karaliaus ir jo dviejų sūnų kapavietes), Udajotvirtovę (kasbą), kurios besikartojančiu palmių lapų motyvu dekoruoti vartai yra laikomi vieni gražiausių visame islamo pasaulyje, o skendinčiame gėlėse Andalūzijos stiliaus sode mėgsta laiką leisti Rabato moterys. Atsisveikinę su sostine, keliausite į Fesą.

Vakarienė. Nakvynė viešbutyje arba riade (marokietiško stiliaus viešbutyje).
Jūsų laukia dar viena egzotiška patirtis – nakvynė riade. Riadas – senoviniai tradiciniai pasiturinčio marokiečio namai su atviru vidiniu kiemu, kur čiurlena fontanai, čiulba paukščiai ir veši sodai. Pats žodis „ryad" reiškia sodą, nes šio statinio centre visada turi būti atvira erdvė augalams ir mažam baseinėliui. Tik uždarame riado kieme musulmonės galėjo pasirodyti visu savo grožiu be galvą dengiančios hidžabos. Dabar riadai prisikelia naujam gyvenimui – pajusti tikrąją Maroko dvasią kviečia čia įsikūrę viešbučiai ir restoranai.

3 diena. Fesas – Meknesas - Volubilis – Moulay Idriss – Fesas

 

 

Pusryčiai. Po pusryčių tęsite pažintį su šiaurės Maroku (vakarop, apsukę ratą, grįšite į Fesą nakvoti). Vyksite į Meknesą, vieną iš keturių „Imperatoriškųjų Maroko miestų" (UNESCO kultūros paveldas nuo 1996m.), ilgą laiką buvusį karališkųjų vizirių rezidencija, dėl buvusios didybės dažnai vadinamą Maroko Versaliu, kurio istoriją 11-ame šimtmetyje pradėjo rašyti berberai. Atvykę iš sausringų kraštų, jie čia rado gausybę vandens, derlingas žemes ir alyvmedžių giraites. Anksčiau miestas taip ir buvo vadinamas – Alyvų Meknesu. Sultonas Mala Ismailas (atėjęs į valdžią 1672 m. ir valdęs 55 metus), šį miestą pavertė galinga tvirtove, apjuosdamas jį milžiniškom gynybinėm sienom su įspūdingais vartais, pastatydamas daugybę mečečių, rūmų, grūdų saugyklą, žirgyną. Kiekvienas miestas Maroke turi savo spalvą. Meknesas – geltonasis. Visos senamiesčio gatvelės lyg medum išteptos, siauros, dažnai net rankų skersai neišeina ištiesti... Ekskursijos metu apžiūrėsite puikų merenidų architektūros pavyzdį Bou Inania medresę, vadinamą „medinos perlu", vieną gražiausių pastatų Maroke. Įžengę pro įspūdingus Bab el Mansour vartus, vietinių vadinamus „vartais iš praeities į ateitį" pateksite į imperatoriškąjį miestą, kur lankysite nuožmaus valdovo Mala Ismailo mauzoliejų. Meknesas garsėja vienomis didžiausių visoje šalyje prekyviečių, kur kiekvienas kvartalas – tai skirtingas turgus, dėliojantis įdomių veidų, spalvų, egzotiškų kvapų ir garsų mozaiką...
Toliau kelionę tęsite į netoliese esantį Volubilį (įkurtą IIIa.) – vieną geriausiai išsilaikiusių romėnų miestų ne tik Maroke (UNESCO kultūros paveldas nuo 1997m.), bet ir visoje Šiaurės Afrikoje. Antikos laikais šis miestas buvo Romos valdžios administracinis centras. Artėjant link Volubilio, jau iš tolo matyti įspūdingos kolonos ir arkos. Apžiūrėsite Forumo aikštę, Baziliką, Kapitolijų, romėniškų vilų fragmentus su labai gerai išlikusiomis mozaikomis. Nuo Triumfo arkos atsivers nuostabi panorama į visą antikinį miestą, kuris neabejotinai paliks įspūdį net ir daug romėnų griuvėsių mačiusiam keliautojui.

Iš Volubilio vyksite į Moulay Idriss (Šventąjį miestą), svarbią Šiaurės Afrikos piligrimystės vietą. VIIIa. miestą įkūrė pranašo Mahometo anūkas Maroko sultonas Moulay Idriss vaizdingoje kalnų įduboje vulkaninės uolos pašonėje. Moulay Idriss centras lyg skruzdėlynas aplipęs mažyčiais kvadratiniais bestogiais namais ir šventyklomis. Gamtinė aplinka ypač harmoningai dera su šventojo miesto dvasia. Trumpa pažintis su miestu. Esant galimybei, pasikelsite ant vienos iš terasų, nuo kurios atsiveria vaizdas į Moulay Idriss kapavietę (kapavietė kitatikiams neprieinama) ir unikalų cilindro formos minaretą, pastatytą 1939 metais. Grįždami į Fesą, pakeliui (esant galimybei ir už papildomą mokestį) aplankysite žirgyną, kuriame auginami garsieji berberų žirgai ir arabiški ristūnai. Vakare siūlome pasimėgauti marokietiškos pirties – hamamo malonumais (už papildomą mokestį). Buvimas hamame – ištisas ritualas. Egzotiškoje, lengvų aromatingų garų pripildytoje patalpoje ant šildomų marmurinių gultų profesionalus specialistas nušveis, išpraus, išmasažuos visą Jūsų kūną nuo galvos iki paskutinio kojos pirštelio… Palengvės ne tik kūnui, bet ir sielai…
Vakarienė. Nakvynė viešbutyje arba riade.

4 diena. Fesas

Pusryčiai. Šiandien Jūsų lauks pažintis su seniausiu ir turtingiausiu Maroko imperatoriškuoju miestu – Fesu, kultūrine ir religine šalies sostine. Fesas – vienas iš geriausiai pasaulyje išlikusių arabų miestų, pimoji arabų dinastijos sostinė, turinti unikalų senamiestį. Fes el Bali medina (senamiestis – UNESCO paveldas nuo 1981m.) yra vienas didžiausių islamo pasaulyje - tikras gatvelių, kurių priskaičiuojama iki 9000, labirintas. VIIIa. miestą įkūrė Moulay Idriss I, iš aukso ir sidabro nulietu kauptuku pažymėjęs ribas, kur turėjo iškilti pirmoji arabiškojo Maroko karalių dinastijos tvirtovė. XIIIa. Fesas tapo vienu svarbiausių pasaulio miestų, kuriame klestėjo amatai ir mokslas. Matematikos, astronomijos, medicinos pasiekimai vėliau per maurų valdomą Ispaniją pasiekė ir Europą. Miestas buvo karavanų kelių sankirtoje tarp Viduržemio jūros pakrančių gyvenviečių ir juodosios Afrikos žemyno. Tai skatino prekybą ir amatų klestėjimą.

Dabar Fesas yra didelis modernus miestas, kuriame gyvena daugiau kaip pusė milijono gyventojų, plačiomis gatvėmis tarp daugiaaukščių pastatų plaukia automobilių srautas, bet, žengęs kelis žingsnius į šalį, tarsi mostelėjus burtų lazdele, patenki į viduramžiais plakančią jo širdį. Dėl įspūdingo fasado ir bronzinių vartų verta stabtelėti prie Karaliaus rūmų, statytų XIII – XIVa. Merenidų dinastijos valdymo laikais. Dabartinis šalies valdovas kasmet praleidžia bent keletą savaičių šiuose didžiuliuose rūmuose savo vizitų mieste metu. Užsukę į XIVa. įkurtą seniausią Maroko istorinį žydų rajoną – mellah, nerkite į pačią Feso medinos Fes el Bali gelmę. Vaikščiodami siauromis vingiuotomis gatvelėmis, gėrėsitės ilgakakliais minaretais, didingomis mečetėmis, mozaikų raštais, sienų raižiniais, elegantiškais vidiniais kiemais su fontanais. Lankysite Bou Inania medresę, gražiausią Merenidų epochos paminklą, pastatytą XIVa., apžiūrėsite vandens laikrodį (XIVa.), kurio mechanizmo paslaptis mirė kartu su meistru. Pamatysite Moulay Idriss II mauzoliejų ir Kairaouine mečetę, statytą IXa., prie kurios glaudžiasi 859 m. įkurta biblioteka, davusi pradžią seniausiam arabų pasaulio universitetui. Vėliau aplankysite garsiąją El-Attarine medresę – dar vieną Merenidų architektūros šedevrą, pastatytą sultono Abu Saido 1325 metais. Kaip ir visos medresės, taip pat ir ši yra gausiai dekoruota. Prieš pasukdami į amatininkų kvartalus, stabtelkite prie Nejjarinemozaikinių sienų fontano.
Fesas garsėja savo amatais. Visos gatvelės vėliau ar anksčiau atveda į žymiausią medinos vietą - odų raugyklą. Čia dirba tik vyrai, odos vis dar atgabenamos asiliukais, o kvapas riečia nosį kaip ir prieš šimtą metų. Iš marokietiškos odos gaminami aukščiausios kokybės dirbiniai: batai, rankinės, odiniai drabužiai. Labiausiai vertinama ožkos oda, naudojama knygų viršeliams gaminti. Turėsite laiko pašmirinėti po keramikų dirbtuvėles, kilimų audyklas, vaistines ir kosmetikos parduotuvėles. Argano aliejus, vadinamas baltuoju Maroko auksu, viena geidžiamiausių dovanų.


Esant galimybei (už papildomą mokestį) Maroko meno ir amatų muziejaus Batha lankymas. Elegantiškuose XIXa. pabaigoje statytuose rūmuose įkurtas muziejus garseja viena geriausių Maroke medžio raižinių, berberų kilimų, keramikos ir juvelyrikos dirbinių kolekcija.
Vakare Jūsų lauks pažintis su maisto gaminimo tradicijomis, naudojamais prieskoniais, skonių deriniais (marokietiško maisto gaminimo pamoka - vakarienė. Pastaba: maisto gaminimo pamoka gali būti rengiama kitame Maroko mieste).

Maroko virtuvė kvepia prieskoniais, alyvų aliejumi, sandalmedžio bei rožių vandeniu ir, žinoma, mėtomis, iš kurių čia, šnabždant padėkos maldas Aukščiausiajam, verdama garsioji mėtų arbata, dar vadinama Maroko viskiu. Maroko virtuvei išskirtinumo suteikia tradiciniai prieskoniai, kurių kvapai sklando medinų turguose. Pusryčiams patiekiamos šviežios bandelės, pyragėliai, įvairių rūšių duona, medus, šviežias ožkų sūris, naminis sviestas, alyvuogių ar Argano aliejus. Pietums prieš pagrindinį patiekalą siūlomos šviežios salotos, paruoštos iš pomidorų, agurkų, svogūnų, žaliųjų paprikų ir kalendrų, arba virtos daržovių salotos su prieskoniais. Viena populiariausių sriubų – harira. Ji gaminama iš pomidorų, mėsos, lešių ir mažų makaronų. Labai soti ir valgoma kaip pagrindinis patiekalas, ypač šventąjį ramadano mėnesį. Maroko virtuvėje yra daug išskirtinių, įdomių pagrindinių patiekalų. Vienas populiariausių kuskusas, dažniausiai valgomas penktadieniais ar švenčių dienomis. Jis patiekiamas su septynių rūšių daržovėmis, mėsa, razinomis, avinžirniais ir padažu. Kitas populiarus patiekalas – tadžinas – yra berberų kilmės. Tai mėsos ir daržovių troškinys, gaminamas to paties pavadinimo moliniame troškintuve piltuvėlio formos dangčiu. Gaminant tadžiną, daržovės ir mėsa sudedami sluoksniais, įpilama labai nedaug vandens ir troškinama kelias valandas, kol vanduo visiškai susigeria, o produktai tampa minkšti. Maroke valgoma daug jautienos, žuvies, kalakutienos. Ypač mėgstama vištiena su alyvuogėmis ir marinuotomis citrinomis, svogūnais ir migdolais. Pietūs paprastai užbaigiami lėkšte šviežių vaisių ir tradicine mėtų arbata. Skanaus!

Nakvynė viešbutyje arba riade.

5 diena. Fesas – Ifrane – Azrou – Zizo upės slėnis – Erfudas – Rissani – Merzouga (Sacharos dykuma)

Pusryčiai. Po pusryčių vyksite link Sacharos dykumos. Pravažiuosite žavingą Ifrane miestuką, vadinamą „Maroko Šveicarija". Tai prancūzų pamėgtas slidinėjimo kurortas didinguose, žaluma apaugusiuose kalnuose. Aplankysite kedrų miškų apsuptą berberų miestelį Azrou, svarbų amatų centrą, nuo seno garsėjantį dirbiniais iš šio puikaus medžio. Ir toliau maršrutas drieksis per Atlaso kalnus - didžiausią kalnų grandinę Šiaurės Afrikoje, vadinamą „kalnų kalnais". Besikeičiantis reljefas dovanos įspūdingus vaizdus į neparėpiamus tolius, baltas kalnų viršūnes, kalnų slėniuose sutūpusius berberų kaimus. Pravažiuosite Zizo upės slėnį, kur stabtelėsite pasigrožėti palmių oazėmis. Būtent čia užauginamas didžiausias šalyje datulių derlius. Esant galimybei, ragausite saldžiųjų skanėstų. Kraštovaizdis pamažu keisis – didingi kalnai užleis vietą bekraštei dykumai.

Paskutinioji žalioji oazė prieš dykumą yra Erfudomiestas, kuris vadinamas vartais į Sacharą. Marso paviršių primenančios dykumos apylinkės nuo seno žavi ne tik keliautojus, bet ir kino kūrėjus. Čia buvo filmuojama „Mumija", „Žygiuok arba mirk", „Persijos princas: laiko smiltys".
Pasiekę pirmąjį dykumos „postą" – Rissani miestelį, pajusite Sacharos dykumos alsavimą – jus pasitiks gatvėse pustomas smėlis, asiliukų turgus ir senųjų legendų personažai – „mėlynieji žmonės" tuaregai. Atvykę į dykumų perlu vadinamą Merzougos miestelį, įsikursite dykumos viešbutyje. Merzouga puikiausia vieta mėgautis dykumos grožiu, didžiulėmis kopomis, kurias besileidžianti saulė nudažo raudonais, geltonais, rudais ir pilkais atspalviais.

Vakarienė ir nakvynė Merzougoje dykumos viešbutyje.

6 diena. Sacharos dykuma

Sakoma, jog, nepamatęs Sacharos dykumos – didžiausios Žemėje, kuri užima beveik trečdalį Afrikos žemyno ir driekiasi per 11 šalių (Tunisą, Vakarų Sacharą, Maroką, Mauritaniją, Malį, Alžyrą, Libiją, Egiptą, Nigerį, Čadą, Sudaną), nepajusi tikrojo Maroko. Ji yra beveik tokio pat dydžio kaip Amerika arba Europa, o už Lietuvą didesnė net 130 kartų. Kaip vienintelė tikra pusiaujyje esanti dykuma, Sachara yra viena karščiausių vietų pasaulyje. Temperatūra čia gali pakilti net iki 58°C. Stiprūs, nenuspėjamos krypties vėjai gali pūsti ištisas dienas, viską savo kelyje padengdami didžiuliu kiekiu dulkių ir smėlio.
Sacharos kraštovaizdis nepaprastai įvairus – daugiau kaip ketvirtadalį dykumos sudaro smėlis, likusią dalį – žvyru padengtos lygumos, sezoninių upių vagos, uolomis nusėtos plynaukštės ir vulkaninės kilmės kalnai. Daugybė judančių smėlio kopų vadinamų „ergs", aprėpia šimtus kilometrų ir gali siekti iki 170 metrų aukščio. Šiaurinėje dalyje vyrauja sausas subtropinis klimatas su dviem lietingais sezonais, o centrinėje ir pietinėje – sausas tropinis klimatas. Vakariniame krante dėl šaltos Kanarų srovės susidarė siauras gausus augmenijos pakrantės atolo ruožas, kuriame vėsiau negu likusioje dykumos dalyje. Daugumoje Sacharos vietų kritulių kiekis nepakankamas ir permainingas – vidutiniškai jis būna mažesnis negu 7,5 centimentro per metus. Augalai ir laukiniai gyvūnai yra labai prisitaikę, kad išgyventų. Dykumai būdingos rūšys: Afrikos lapė, raguotoji angis, dykumos šoklys, einis, dykumos ežys, dorcas gazelės. Atlaso kalnuose pasitaiko leopardų, kilniųjų erelių ir muflonų.
Pati dykuma stulbina savo dydžiu – naktį, kada oras gaivus, atrodo jog žvaigždės yra taip arti, kad galėtum paliesti, o tyla – nesudrumsčiama. Dykumos gyventojai sako, jog, nutilus vėjui, Sacharoje galima išgirsti, kaip sukasi žemė.


Pusryčiai
. Visa diena skirta pažinčiai su Sacharos dykuma, jos gyventojais klajokliais berberais ir tuaregais. Ši diena ne vienam turistui gali tapti programos vinimi – juk ne kasdien pasitaiko galimybė keliauti po didžiausią pasaulio dykumą.
Po pusryčių sėdę į džipus (už papildomą mokestį) pusdieniui vyksite patyrinėti dykumos ir susipažinti su jos gyventojais (nepageidaujantys išvykos gali likti viešbutyje poilsiui prie baseino). Mažame autentiškame Hassi Labiedkaimelyje apžiūrėsite drėkinimo sistemą. Netoli Merzougos pravažiuosite Dayet Srji ežerą, kuris pavasarį privilioja būrius rožinių flamingų bei gausybę laukinių gyvūnų. Aplankysite Khemliya kaimelį, kuriame gyvena juodaodžių vergų palikuonys, išeiviai iš Sudano. Pasimėgavę puodeliu mėtų arbatos ir Gnaoua muzika, įveikdami smėlio kopas, kelionę tęsite per Sacharos dykumą link Alžyro sienos. Čia lankysite klajoklių šeimą, įsikūrusią berberų palapinėse bei prižiūrinčią galvijų, ožkų ir kupranugarių bandas. Gyvendami dykumoje labai rūsčiomis sąlygomis jie išmoko išlikti, apsisaugoti nuo ligų, apsirūpinti maistu, augindami gyvulius ir datulines palmes. Kaip Alachas apgyvendino žemę pasakojama vienoje beduinų, dykumų gyventojų legendoje: „Kurdamas žmogų, Alachas naudojo minkštą molį, kuriam įkvėpė gyvybę. Baigęs darbą pamatė, kad molio šiek tiek liko. Tada padalino tą molį į dvi dalis ir iš vienos nulipdė datulių palmę, iš kitos – kupranugarį. Todėl palmė yra žmogaus sesuo, o kupranugaris - brolis."


Vienos seniausių tautų žemėje, laisvos ir išdidžios genties žmonės tuaregai vyrai dėvi indigu dažytą veido apdangalą, siekdami apsisaugoti nuo dykumų smėlio. Šio apdangalo dažai per ilgą laiką įsigerdavo į veido odą, todėl tuaregai dar vadinami mėlynaisiais žmonėmis, kurie keliautoją užburia ne tik išmoningais žydros spalvos apdarais – ir jų mene vyrauja ši gaivi spalva, simbolizuojanti giedrą dangų. Pabendravę su klajoklių šeima, iš arti pamatę jų gyvenimo būdą,sugrįšite į viešbutį poilsiui ir pasiruošimui kelionei į dykumą kupranugariais.


Kad kupranugaris tikras „dykumų laivas" įsitikinsite, kai, lydimi dykumų klajoklių, linksmai linguosite ant jo nugaros per begalinę, absoliučią tylą, saulei slepiantis už horizonto, o dangui ir smėlynams koketiškai nusidažant raudona, ornažine ir net persiko spalva. Beduinai sako, kad kupranugaris ras tą oazę, kurioje nors kartą yra ganęsis. Klajokliai seka tokią pasakėlę apie kupranugarį ir stepių vištą. Stepių višta sako: „Aš padedu kiaušinius į smėlį, leidžiuosi kelių dienų kelionėn, o po to grįžtu perėti". Kupranugaris atsako: „Jei mano motina man dar tebesant pilve, gėrė iš kokio šulinio, tai aš lengvai galiu jį susirasti ir atsigerti".
Pasigėrėję saulėlydžiu, apsistosite berberų palapinėse (haimose), kur įrengti kambariai su lovomis. Ragausite tradicinio klajoklių maisto, paruošto ant gyvos ugnies. Po skanios vakarienės vyks šokiai aplink laužą skambant būgnams...
Dažnai net nesusimąstome, kokia galinga, didinga ir rūsti yra dykuma. Ji gali išdžiovinti ežerus, palaidoti miestus ir dirbamos žemės laukus, taip pat ji gali suteikti prieglobstį ir namus. Dykuma spinduliuoja keistą magiją, vienu metu būdama tokia pavojinga, ir tokia švelni savo aksominės smilties glamone. Net ir dangus dykumoje yra kitoks. Didžiulis, juodas, platus jis beria žvaigždes tiesiai ant galvos... Net nespėji kiekvienai sugalvoti noro, grimzti į šiltą tylą ir, galbūt, į save...

Nakvynė dykumos stovyklavietėje berberų palapinėse (haimose) po giliu ir amžinu Afrikos dangumi yra ypač egzotiška.

7 diena. Merzouga – Tinerhiro oazė - Todros tarpeklis – Dades slėnis – Skoura oazė – Quarzazatė

Ryte pasitiksite virš smėlio kopų kylančią saulę, kuri dovanos Jums dar vieną puikią, naują dieną. Fotografuosite dykumą, stebėdami saulės ir šešėlių žaismą. Papusryčiavę, tęsite kelionę po pietinį Maroką. Paliksite magiškąją dykumą ir rytinėmis Atlaso kalnų papėdėmis važiuosite link Tinerhiro oazės, kur ošia palmių giraitės ir šurmuliuoja berberų kaimeliai. Vaikščiodami po oazę, matysite, kaip vietiniai augina savo žemės ūkio kultūras – datules, alyvuoges, figas, įvairias daržoves. Aplankysite miestelio turgų, kuriame galėsite nusipirkti vaisių.

Vėliau keliausite Todros upės tarpekliu, dar vadinamu Maroko Didžiuoju Kanjonu, kuriuo tekančią upę supa į 160m aukštį kylančios didingos uolų sienos. Šis 40km ilgio kanjonas yra įtrauktas į 12-kos įspūdingiausių kanjonų pasaulyje sąrašą. Patys įspūdingiausi yra paskutiniai 600 Todros kanjono metrų, kur jis susiaurėja iki 10m pločio. Kelionę tęsite „tūkstančio tvirtovių" keliu, vingiuojančiu pro palmių giraites.

Toliau kelias ves Dades upės slėniu, kuriame pavasarį pražysta tūkstančiai įvairiaspalvių rožių, iš kurių žiedlapių gaminamas kvapnus aliejus ir rožių vanduo, laikomi sveikatos ir jaunystės eliksyru. Esant galimybei, stabtelsite rožių karalystėje (El-Kelaa M‘Gouna oazė). Atvyksite į Skoura oazę – didžiulį palmių mišką (auga apie 140 000 palmių), garsų savo tvirtovėmis (kasbomis). Čia, palmių labirintuose stūkso daugybė kasbų – iš molio mišinio pastatytų tvirtovių, kurių dalis išliko nuo XVIII – XIX amžiaus. Vienos įspūdingiausių Amridil tvirtovės (kasbos) atvaizdas puošia 50 dirhamų nominalą. Vakare pasieksite „durimis į dykumą" vadinamą Quarzazatėsmiestą, Maroko kino sostinę, įsikūrusią Atlaso kalnuose, 1160m aukštyje. Miestas išsiskiria jam būdinga gynybine architektūra su gausybe tvirtovių.
Vakarienė ir nakvynė Quarzazatėje viešbutyje arba riade.

8 diena. Quarzazatė – Ait Benhaddou –Tichka perėja – Marakešas

Pusryčiai. Po pusryčių lankysite senają miesto dalį ir Taourirt tvirtovę (kasbą). Netrukus pajusite, kad Marokas - ne tik pasakų, bet ir kino šalis. Quarzazatė – „durys į dykumą", tai durys ir į kino industrijos užkulisius. Esant galimybei, lankysite vieną didžiausių kino studijų pasaulyje, užimančią beveik 30 tūkst.m² plotą, „Atlas Corporation", kurią 1983 metais įkūrė verslininkas M.Belghmi. Čia gimė ne viena istorinė, nuotykinė ir romantinė drama. Milžiniškoje teritorijoje galima aplankyti senovinio turgaus, Cezario rūmų, egiptietiškų šventyklų, romėnų amfiteatro ir tibetiečių šventyklų imitacijas, naudotas tokiuose filmuose kaip „Persijos princas: laiko smiltys", „Babelis", „Asteriksas ir Obeliksas: misija Kleopatra", „Mumija", „Gladiatorius", „Aleksandras Makedonienis", „Arabijos Lorensas" ir kt. Studijoje įsikūrė įvairiausių stilių ir laikotarpių drabužių bei dekoracijų dirbtuvės, turistams prieinama gausybė sinefiliškų eksponatų. Mieste lankėsi ir filmavosi garsiausi pasaulio aktoriai.

 

 

 

Kelionę tęsite link vienos žymiausių, gražiausių ir geriausiai išsilaikiusių šalies tvirtovių (kasbų) Ait Benhaddou (UNESCO pasaulio paveldas nuo 1987m.), kuri buvo tarpinė stotelė karavanams, keliavusiems į Sacharą su druskos kroviniu, o grįždavusiems su auksu, dramblio kaulu ir vergais. Pateksite į kitokį, senovišką, bet tarsi jau kažkur matytą pasaulį, nes čia buvo filmuoti tokie garsūs filmai kaip „Jėzus iš Nazareto" , „Mumija" , „Gladiatorius", „Arabijos Lorensas"... Ait Benhaddou siauros gatvelės, akmenų luitai, dykvietės ir kalnų panorama buvo puikios dekoracijos šiems filmams. Dabar kasboje gyvena vos keletas berberų šeimų. Vietiniai iki šiol vilki tokius pačius drabužius, kaip ir jų protėviai prieš šimtmečius. Pasivaikščiosite siauromis kasbos gatvelėmis, nuo jos sienų apžvelgsite atsiveriančią panoramą: baltas Atlaso kalnų viršūnes, žalias oazes, rudonas, pilkas ir juodas uolas bei tolumoje geltonuojančią Sacharos dykumą. Pageidaujantys galės pasisvečiuoti berberų šeimoje, kuri pasidalins receptu, kaip išvirti tikrą marokietišką mėtų arbatą – tradicinį marokiečių gėrimą.Grįžę namo ir savo svečius galėsite nudžiuginti šiuo „berberišku viskiu", padarytu iš mums puikiai žinomo augalo.


Palikę Ait Benhaddou kasbą, judėsite link Marakešo. Pakeliui stebėsite, kaip keičiasi kraštovaizdis: kaktusų laukai, neaukštos kalvos, pereinančios į dangų remiančius kalnus, per kuriuos serpantinais vinguriuoja keliai. Atlaso kalnuose įveiksite aukščiausią Šiaurės Afrikos Tichkos perėją (2260m), skiriančią Marakešo lygumą nuo Sacharos dykumos. 1936 m. prancūzų nutiestas kelias palengvino sudėtingą kelionę iš Timbuktu į Marakešą, kai kupranugarių vilkstinės gabendavo auksą, prieskonius ir vergus. Daugybė posūkių dovanos jums nepakartojamą kalnų panoramą, besileidžiančios saulės nudažytą ochros spalva.
Vakare pasieksite Marakešą ir įsikursite viename iš jaukių riadų. Pirmą kartą Marakešą būtina išvysti vakaro prieblandoje, nes nusileidus saulei šis magiškas miestas pabunda. Keliausite į sutemų apgaubtą garsiąją Džema el Fna– Mirusiųjų aikštę, buvusią egzekucijų vietą, kur nusikaltėliams kapodavo galvas, o dabar neregėtai romantišką, amžinai šurmuliuojančią vietą, mirguliuojančią ryškiaspalviais skėčiais, kur kasdien vyksta gyvas, nesurežisuotas spektaklis. Ši vieta yra išties unikali. Čia susitinka įvairios Šiaurės Afrikos kultūros – rafinuota arabų kultūra, primityvesnė berberų ir beduinų bei magiškasis juodosios Afrikos pasaulis. Subūrę šimtus žiūrovų, savo meistriškumą demonstruoja kobrų kerėtojai, stebukladariai, triukšmingieji fakyrai, fokusininkai ir žonglieriai, gyvūnų dresuotojai, pasakoriai, muzikantai ir pilvo šokėjos. Reginys užburia ir tarsi perkelia į arabišką pasaką. Tuo pat metu virš užkandinių vyniojasi dūmų kamuoliai ir aikštėje pasklinda aštraus Marakešo avienos kepsnio, kebabo ir kuskuso aromatas. Tad stokite į eilę ir ragaukite maistą, parduodamą tiesiai nuo kaitrių kepsninių, ar iš garuojančių puodų - pupelių sriubos, baklažanų, ar viščiuko su karamelizuotu moliūgu... Akys raibsta nuo egzotiškų vaisių ir riešutų. Čia pat spaudžiamos šviežios apelsinų sultys – jų tiesiog privaloma paragauti.

Nakvynė viešbutyje arba riade.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9 diena. Marakešas – Atlanto vandenyno pakrantė

Pusryčiai. Po pusryčių Jūsų lauks pažintis su šalies kultūrine širdimiMarakešu, kurį Vinstonas Čerčilis, apsilankęs čia 1935 metais ir pakerėtas rausvojo miesto egzotiško grožio pavadino „Sacharos Paryžiumi". Cinamono miesto Marakešo, įsikūrusio atokiame šiaurinės Afrikos rajone, tarp Atlaso kalnų ir dykumos pakraščio, klimatas maloniai šiltas, o gamtovaizdžiai – spalvingi ir įvairūs. Lankysite Marakešo senamiestį – mediną, apjuostą gynybinės sienos (UNESCO kultūros paveldas nuo 1985m.). 1060 metais čia buvo įkurta karinė stovykla. Klajoklių gentims pradėjus sėslų gyvenimą, miestas augo ir XIIa. saugumo sumetimais buvo aptvertas 10 km ilgio, 10m aukščio siena, kurios kontūrus visiškai atkartoja dabartinė rausva miesto siena. Gražiausias jos dekoras – gandralizdžiuose stypsantys žiemoti atskridę gandrai. Jų čia tiek daug, kad Marakešą drąsiai galima vadinti gandrų miestu.

Pasivaikščiojimas po mediną – tai kelionė į pasakų pasaulį. Chaotiška gatvelių raizgalynė, daugybė pypsinčių motorolerių, asilų bei mulų, traukiančių didžiausius krovinius – tik spėk dairytis, kad nepapultum po ratais ar kanopomis. Gatvelėse verda gyva prekyba – turguje siūlomi džalabai (taip Maroke vadinama tradicinė arabų apranga), babušai (tradicinė avalynė), odos dirbiniai, keramika, Aladino lempos, įvairiausi prieskoniai ir žolelės, riešutai ir datulės. Akys raibsta nuo kilimų gausybės, sidabro dirbinių... Vėliau iš išorės apžiūrėsite Kutubijos (Bibliotekos) mečetę su 77m aukščio minaretu, matomu iš toli ir vis dar valdančiu miesto panoramą. Legenda pasakoja, kad senovėje keturi varpai minareto viršuje buvo iš gryno aukso, sulydyto iš sultono žmonos papuošalų už bausmę, mat ji ramadano metu suvalgė keturias vynuoges. Kita legenda porina, kad seniau į šį minaretą kviesti maldai kopdavo tik akli muedzinai, idant nepamatytų sultono haremo sugulovių. Esant galimybei, lankysite haremų praeitį saugančius Bachijos rūmūs, įsikūrusius jazminų ir apelsinų žiedais kvepiančiuose soduose. Tai išskirtinis marokietiškos architektūros ir dekoro pavyzdys. Iki šių dienų gerai išsilaikę rūmų kambariai nustebins savo elegancija, aukso, onikso ir marmuro puošyba. Ypač žavūs vidiniai kiemeliai su fontanais, lubų ir sienų ornamentika. Gėrėsitės nuostabaus grožio Mažorelio sodu, kurį užveisė prancūzų dailininkas Žakas Mažorelis. Geriausias Mažorelio paveikslas buvo nutapytas ne dažais, o gėlėmis, medžiais, upeliais ir fontanais. Nuostabus pusiau arabiškas, pusiau prancūziškas sodas, kuriame surinkta viena geriausių augalų kolekcijų pasaulyje, dabar yra viena iš daugelio Maroko įžymybių.


Palikę jau keletą dešimtmečių europiečių taip mėgiamą Marakešą, keliausite į kurortą Atlanto vandenyno pakrantėje. Jeigu pasiseks, pakeliui pamatysite šio regiono ikoną – po Argano krūmus besikarstančias ožkas. Esant galimybei, trumpam sustosite kooperatyve pasižiūrėti, kaip gaminamas vienas vertingiausių pasaulyje argano aliejus – „baltasis Maroko auksas".

Nakvynė viešbutyje arba riade Es Saviros (Saviros) kurorte Atlanto vandenyno pakrantėje.

10-11 dienos. Poilsis Atlanto vandenyno pakrantėje Es Saviros kurorte (2 nakvynės viešbutyje arba riade, 2 pusryčiai)

Es Saviroje jus džiugins ilgas paplūdimys, bangų mūša, žuvėdrų klyksmas ir draugiški vietos žmonės. Iki tol Maroko miestuose vyravusią rausvą spalvą pakeis ryškiai mėlyna ir balta. Šį menišką 15a. portugalų įkurtą ir Mogadoro vardu pavadintą, 6-ame dešimtmetyje pamėgo hipiai, čia buvo apsistojęs ir legendinis roko muzikantas Džimis Hendriksas. Šiandien kurortas traukia banglenčių ir burlenčių sporto mėgėjus, kurie jį vadina „Afrikos vėjų miestu". Puikios galimybės aktyviam poilsiui – safaris kupranugariais, išvykos po kopas keturačiais ir pėsčiomis, jėgos aitvarai, jodinėjimas vadenyno pakrante žirgais, žvejyba. Pasyvaus poilsio mėgėjai ilsėsis fotogeniškame paplūdimyje, o mielos parduotuvėlės ir jaukios meno galerijos siūlys egzotiškas lauktuves namiškiams.

 

 

Pasimėgavę saulės voniomis, galbūt norėsite save dar labiau palepinti. Dosnusis Marokas dovanos galimybę patirti tikrą kaifą. Pastarasis žodis, atkeliavęs iš arabų kraštų, bene tiksliausiai apibūdina jausmą mėgaujantis rytietiškomis grožio bei sveikatos procedūromis. „Kayf" arabų kalba reiškia malonumą. Taigi, jei dar neišbandėte hamamo, dabar tam – puikus metas. Garų pirtyje atsipalaiduosite, Jūsų odą nušveis, kūną įtrins kvapniaisiais aliejais, kad pasijustumėte naujai gimę. Verta išbandyti ir šimtametes tradicijas turintį masažą. Maloniems pojūčiams sustiprinti visada tinka citrusinių vaisių sulčių, mėtų arbatos ar stiprios kavos (cafe noir) stiklinė, o gal ir aromatingas kaljano dūmas, galintis nunešti į atsiminimus apie gražiausias kelionės akimirkas.
Gurmanai galės save palepinti šviežiomis jūros gėrybėmis Atlanto vandenyno pakrantės restoranėliuose...

12 diena. Es Savira – Safi - Ulidija - Džadida – Kasablanka

Pusryčiai. Po pusryčių apžiūrėsite Es Saviros mediną (UNESCO kultūros paveldas nuo 2001m.), kuri klaidumu ir grožiu nenusileidžia Feso ir Marakešo senamiesčiams, uostą – tvirtovę, autentišką žuvų turgų. Vėliau kelionę tęsite link Safi, senovinio portugalų uosto, garsėjančio įspūdinga tvirtove, dar vadinamo „Jūrų rūmais". Šiandien Maroko keramikos sostine laikomame miestelyje, esant galimybei, lankysite puodžių kvartalą. Toliau važiuodami vaizdingu pakrantės keliu pasieksite Ulidiją su nepaprasto grožio paplūdimiais ir „Austrių lagūna". Tai vienintelė vieta Maroke, kur fermose auginamos austrės. Grupės pageidavimu, esant galimybei, pietūs jūros gėrybių restorane. Pravažiavę Džadidą, garsią savo XVIa. tvirtove (UNESCO paveldas nuo 2001m), vakare atvyksite į Kasablanką. Nakvynė viešbutyje.

 

 

13 diena. Skrydis: Kasablanka – Europos miestas –Varšuva/Ryga/Vilnius

Anksti ryte (naktį) išvykimas į Kasablankos oro uostą. Skrydis: Kasablanka – Europos miestas – Ryga/Vilnius. Grįžimas į Lietuvą.

Išvykimai: 2016 03 18; 04 15; 09 16; 10 21; 11 11

Kelionės kaina asmeniui 2-čiame kambaryje: nuo 1388 EUR – 1249 EUR – speciali kaina;
Priemoka už vienvietį kambarį: nuo 250 EUR.


Svarbu! Skrendant su geriausiomis Europos oro linijomis „Turkish Airlines", prie turo prisidės papildomos dvi nakvynės Stambule (viena nakvynė skrendant pirmyn, antra – atgal) – be papildomos priemokos, taip pat padovanosime vakarinę ekskursiją po užburiantį Stambulą.

Į kelionės kainą įskaičiuota

 • Kelionė patogiu mikroautobusu/autobusu (visi pervežimai pagal programą);
 • Visi viešbučiai ir riadai (marokietiško interjero viešbučiai) kruopščiai atrinkti GRŪDOS kelionių ekspertų:

10 nakvynių 3-4* (pagal šalies kategoriją) viešbučiuose ir riaduose;
1 nakvynė dykumos viešbutyje;
1 nakvynė dykumos stovyklavietėje berberų palapinėse (ypač egzotiška!);

 • Maitinimas pagal programą: 11 pusryčių, 4 vakarienės;
 • Išskirtinė, vietinių paruošta berberiška vakarienė dykumoje (penkta vakarienė);
 • Tradicinio marokietiško maisto gaminimo pamokėlė ir vakarienė (šešta vakarienė);
 • Ekskursinė – pramoginė programa, bilietai į lankytinus objektus (pagal aprašą).
 • Kvalifikuoto anglakalbio (rusakalbio) gido paslaugos pažintinio turo metu;
 • Profesionalaus GRŪDOS kelionės vadovo iš Lietuvos paslaugos (vertėjaus turo metu);
 • Kelionės dokumentų sutvarkymas.

 

 

Į kelionės kainą neįskaičiuota

 • Tarptautinio skrydžio Vilnius/Ryga/Varšuva - Europos miestas – Kasablanka – Europos miestas – Varšuva/Ryga/Vilnius bilietai su oro uostų mokesčiais, kurių kaina vidutiniškai svyruoja apie 350 EUR – 499 EUR (kaina priklauso nuo aviakompanijos vykdomų akcijų, bilieto pirkimo dienos, sezoniškumo.);
 • Papildomos ekskursijos (papildomai turėti apie 50 EUR);
 • Medicininių išlaidų draudimas užsienyje (privalomas), nelaimingų atsitikimų, bagažo ir neįvykusios kelionės draudimas (pagal pageidavimą);
 • Asmeninės išlaidos, arbatpinigiai (privalomi!) vietiniams gidams 2-3 EUR asm. (dienai) ir vairuotojams 1-2 EUR asm. (dienai), gėrimai, kitos nepaminėtos išlaidos;
 • P.S. už leidimą fotografuoti ir filmuoti tam tikruose objektuose mokama papildomai

Teirautis agentūroje